Stół roboczy należy do niezbędnego wyposażenia każdego warsztatu samochodowego. Przydatny jest zarówno przy poważniejszych, jak i drobniejszych pracach naprawczo-technicznych. Aby dobrze sprawdził w pracy, powinien spełniać szereg różnego rodzaju wymogów. Właściwy dobór stołu ma znaczenie dla bezpieczeństwa, wygody i efektywności pracy. Warto dobrze przemyśleć wybór tego elementu, gdyż oferta rynkowa jest bardzo szeroka, a stół powinien posłużyć przez długie lata. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, planując zakup stołu roboczego.

  • Materiał

Materiał, z którego wykonany jest stół warsztatowy powinien być odporny na uszkodzenia i substancje chemiczne oraz łatwy w utrzymaniu w czystości. Na rynku dostępne są stoły z blatami wykonanymi z metalu, drewna, sklejki i płyty MDF. Do prac profesjonalnych nadają się przede wszystkim pierwsze z nich. Wielu mechaników poleca w szczególności stoły z blatem z grubej blachy. Są one wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i bez problemu znoszą znaczne obciążenia. Warto zwrócić uwagę, czy stół ma wzmocniony stelaż wykonany z profili zamkniętych i jaka jest jakość zastosowanych połączeń. Ciekawym rozwiązaniem są blaty powleczone ryflowaną gumą, która zapobiega przesuwaniu się przedmiotów i ich przypadkowym upadkom. Guma nie sprawdzi się przy pracach, które narażają blat na nasilone ścieranie. Zarówno blacha jak i stosowane w produkcji stołów roboczych gumy odporne są na działanie substancji stosowanych w codziennej pracy warsztatu, na przykład smarów i płynów eksploatacyjnych. Blaty drewniane są znacznie mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne i wpływ substancji chemicznych, ale w przypadku lżejszych czystych prac mogą okazać się wystarczające, podobnie jak blaty z płyty laminowanej.

  • Wymiary

Standardowa wysokość stołu warsztatowego to około 80-90 cm. Nogi powinny być wyposażone w stopki poziomujące, które pozwalają na właściwe stabilne ustawienie stołu na różnych powierzchniach. Dobrze, kiedy można przy stole pracować również w pozycji siedzącej dostawiając do niego krzesło lub stołek warsztatowy. Optymalna szerokość i długość blatu zależy od kilku czynników. Wymienić można wśród nich między innymi charakter przeważających w działalności warsztatu prac, wielkość pomieszczenia oraz liczbę osób, która jednorazowo będzie pracować zazwyczaj przy stole. Głębokość blatu nie powinna wynosić mniej niż 60 centymetrów. Dla wielu prac wymiar ten musi być jednak znacznie większy z uwagi na rozmiary obsługiwanych podzespołów. Rozmiar stołu musi zapewniać nie tylko wygodne, ale również bezpieczne manipulowanie częściami, szczególnie jeśli pracuje przy nim więcej niż jedna osoba. Zbyt mały stół uniemożliwi wykonanie przy nim niektórych prac, ale za duży może utrudnić swobodne poruszanie się po pomieszczeniu, utrudniając tym samym pracę.

  • Nośność

Nośność stołu to parametr, który informuje nas, jaką wagę przedmiotów jest on w stanie udźwignąć. Trzeba mieć na uwadze, że w warsztacie samochodowym na stole często operuje się podzespołami o dużej wadze. Zasadniczo, czym większa nośność mebla warsztatowego, tym lepiej. Szczególną kategorią są w tym kontekście warsztaty obsługujące naprawy samochodów ciężarowych. Stosowane w nich stoły powinny mieć jak największą wytrzymałość, a zatem maksymalną możliwą nośność. Oczywiście jednak, nie w każdym serwisie stół o dużej nośności będzie koniecznym wyposażeniem. Przykładem mogą być warsztaty zajmujące się naprawami elektronicznymi lub elektromechanicznymi, w których naprawiane podzespoły są stosunkowo lekkie. Warto zauważyć, że nośność może być różna dla różnych wariantów tego samego modelu stołu.

  • Wyposażenie

To, jakie dodatkowe akcesoria są najbardziej kluczowe, zależy głównie od charakteru prowadzonej działalności i wykonywanych w warsztacie prac. Do wyposażenia, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze stołu, należą między innymi szuflady i półki. Niektóre stoły mają specjalne uchwyty narzędziowe lub tzw. ścianki narzędziowe, które znajdują się nad blatem. Niektóre stoły dają możliwość rozbudowy za pomocą perforowanych paneli ściennych. W dobrej organizacji pracy pomagają również szyny narzędziowe, na których umieszczać można pojemniki na drobne elementy (na przykład śruby, nakrętki, podkładki, małe elementy elektroniki). Przy wykonywaniu prac precyzyjnych dobrze sprawdzają się stoły wyposażone w przystosowane do nich profesjonalne oświetlenie nadblatowe. Przydatnymi dodatkami są również listwy z przyłączami oraz zaciski. Przy pracach elektronicznych używa się stołów ze stacjami lutowniczymi i stanowiskami antystatycznymi.

  • Mobilność

W warsztacie, gdzie często wykonuje się prace na placu przed budynkiem lub istnieje potrzeba przemieszczania stołu pomiędzy stanowiskami pracy, sprawdzi się mobilny stół wyposażany w kółka. Warto mieć jednak na uwadze, że taki stół nawet przy stosowaniu odpowiednich zabezpieczeń (np. blokada kółek) jest z założenia mniej stabilny, a przy wykonywaniu niektórych kategorii prac mniej bezpieczny.

  • Gwarancja

Stoły poszczególnych producentów różnią się od siebie długością oferowanej ochrony gwarancyjnej. Warto zwrócić na tą kwestię uwagę, szczególnie przy analizowaniu i porównywaniu cen. Niektóre stoły objęte są nawet dziesięcioletnią gwarancją.

Napisz komentarz